Anifest 2009

anifest09

U vstupu do kina Světozor se tváří mladík patřičně neoblomně: „Další už nepouštíme!“. Je sobota večer, pět minut před začátkem projekce Idiots and Angels Bila Plymtona, kinosál je nacpaný k prasknutí, v řadě před vstupem to vře. Hraji si na neodbytného, ve zmatku se mi podaří elegantně proklouznout, nacházím místo kousek za poslední řadou a film si s plnou parádou dosleduji ve stoje. A co je nejdůležitější, dostavuje se kýžená festivalová atmosféra plná euforie a davového šílenství z animace!

Anifest má za sebou v Třeboni osmý ročník, což už je dobrý důvod k ohlédnutí. Letošní rok byl pro mě výjimečný především ze dvou důvodů. Po dlouhé době se objevila kvalitní znělka, kterou má na svědomí Martin Duda, program byl zkrácen na rozumnou dobu a rozdělen do dvou českých měst, tradičně Třeboně a nově Teplic.

anifest03

Kdo jsme, odkud přicházíme, kam jdeme?

Každoročně obměňovaný vizuál Anifestu dává festivalu ideální příležitost, jak na sebe vkusným způsobem upozornit. Byť do roku 2006 udával každoročně grafiku Pavel Koutský, s každým novým ročníkem bývají osloveni noví výtvarníci (Pavlátová, Plachý, …). Většina návštěvníků na podobné festivaly jede s mlhavou představou, co čekat, často aniž by nahlédli do programu, a proto je vždy důležitá forma, kterou festival návštěvníky osloví. A ta se letos na rozdíl od předchozích ročníků  povedla.

Neméně důležitou roli na festivalu hraje i zvolený způsob propagace v jeho v průběhu. Různé podpůrné akce (Školičky animace, divadla, koncerty) tak mohou také strhnout a zaujmout náhodné kolemjdoucí či hosty lázeňského města. Jedním ze zpestření pro návštěvníka byly například všudypřítomné festivalové noviny, které každý den informovaly o aktuálním dění. Další střípky měl možnost návštěvník získat například ze sledování tzv. Festivalových Šupin, ze kterých jsem se mimo jiné dozvěděl, že je Třeboň zasvěcená především profesionálům a workshopům! Skoro jako by vše fungovalo jak má. Jenže…

anifest02

Profesionálové

Mrzí mě, že na festivalu nepotkávám své známé. Většinou mě odbudou tvrzením, že to kvalitní už viděli jinde (rozuměj internet) — tedy žádné lákadlo, proč se trmácet přes půl republiky. Prolistuje-li návštěvník stránky Anifestu, nepřehlédne, koho všeho jsme měli možnost ze zahraničních hostů potkat. Úctyhodný výčet, letošní ročník byl v tomto ohledu opravdu nabitý. Jména jako Petr Sís, Nielson Shin dějiny animace už znají a jejich dostatečná propagace tak dotváří vážnost festivalu… a zde se objevuje ono jenže. Byť je velmi úctyhodné a stojí nemalé prostředky takovou porotu dát dohromady, je přímo zarážející, že nejsou ogranizátoři ochotni celebrity „popostrčit“ do přednáškových místností a nechat je mluvit o své práci. Opravdoví profesionálové mají vždy ke své práci co říct, a tak se nabízí otázka, kdo jiný s takovým kapitálem a potenciálem osobností jako Anifest může něco víc pro českou animaci udělat?  Je škoda, že toho neumíme využít víc.

Když má Vojtěch Filip rád animaci

Neodpustím si také na závěr glosovat jednu raritu. Při pročítání oficiálních informací nešlo přehlédnout titulek: Politici festivalu. Přemýšlím, zdali už organizátoři ve snaze strhnout na sebe pozornost nejdou příliš daleko: „…Mezi letité příznivce festivalu je možné počítat (…) předsedu KSČM Vojtěcha Filipa.“ Vlastně ano, za komunistů se přece u nás animaci dařilo.

Fotografie z Anifestu 2009 najdete v mé galerii.