DD, The Mill, Passion Pictures, Zudov

Často se přistihnu, jak se nebývale při práci bráním pocitu, že i méně může být více. Zní to jako staré klišé, ale komunikace a srozumitelnost není jen dobrý základ pro vztah, ale i nosná konstrukce spotu nebo krátkého filmu.

Každý, kdo se podílí na tvorbě projektu, hledá kompromis mezi zadáním a zpracováním. V případě srozumitelnosti je nutná především shopnost řežiséra přenést sdělení na obraz. How Dare You je slogan, původ myšlenky pro spot nové Mazdy 3: Red and White. Ukázkou barevné čistoty v podání Digital Domain je velmi příjemný visuální kompromis, ve kterém hrají děj barevně laděné variace, narušované zásahem lidské chamtivosti, jenž dávají celému podtextu reklamy půvabný smysl. Vyjma výborně zpracovaných fluid efektů a kompozitních záběrů jde právě o příjemnou kombinaci a rovnováhu hraných záběrů s počítačově generovanými exteriéry.
Automobilky si vždy dopřávaly nejlepší studia a elegantní propagaci. Často bezhlavé a neuprosné prosazování zaručeně ověřených marketingových rozumů mohlo režiséra takového počinu donutit k něčemu nezajímavému a nudnému, tisíckrát viděnému. Právě ta nevyšlapaná cesta se vryla do nové reklamy The Mill , které vytvořilo spot pro Mitsubishi. Za povšimnutí spíše stojí, jakým způsobem je filmově upřednostňována technologická pečlivost při výrobě auta, než emoční požitek z jízdy.

Veterání luxusních spotů Passion Pictures mají na svědomí novou, dějově značně nekonvenční reklamu pro Oxfam Roar. Výtvarně zajímavá práce, ponuře avšak esteticky vzhlížející, trpí především syndromem WTF. Zajímavý nápad s typografií a příběhem nalákané babičky tak trochu nabourává nevypointovaný závěr. Přemýšlím, zdali se mi více vryje pod kůži reklama, u které mi uniká naprosto sdělení a nutí mě přemýšlet (pouštět neustále dokola), nebo obrazové orgie s jasným cílem ohromit obrazem. Pokud bych bral na zřetel, že je takový spot vytvářený především pro televizní vysílání, kde není moc místa pro zamyšlení, obávám se absence diváckého efektu. Každopádně zajímavý počin.

Na závěr jsem vyhrabal z koutů internetu studentský kraťas Zoudov ve stylu 60´s. Ohromuje na studentskou práci stylovou barevností, stylizací a příjemným nasvícením. Chvílemi trošku pokulhávají pohyby, ale v důsledku je to ucelená a kvalitní práce.