Jak se točí Fimfárum

fimfarum01

Tma, přimrzává a sníh v nedohlednu, nic víc k zimnímu spánku člověk asi nepotřebuje.  Při letmém sledování silvestrovského Kinoboxu, mě však z letargie vytrhl proslov Vlasty Pospíšilové z pražské vernisáže Jak se točí Fimfárum. Zásah tedy přišel v pravou chvíli (Chip an´ Dail) — nejen že expozice dostává prostor v médiích (cokoliv podobného málokdy dostane dobrý vysílací čas), ale především se reportáž jeví  jako výborné nakopnutí na výlet do Prahy!

fimfarum02

Na českou tradici loutkového filmu  bezesporu navázalo dvoudílné zpracování Werichovských pohádek Fimfárum. Jako příjemná předzvěst uvedení pravděpodobně posledního dílu (Fimfárum 3: O kloboučku s pérem sojčím), tak působí instalace v Novoměstské radnici na Karlově náměstí.  K vidění je celkem široký repertoár loutek, scén, rekvizit a scénářů. V úvodu se nachází pár slov k tvůrcům a historii,  u jednotlivých scén je pak divák odkázán na štítek s krátkým popisem a jmény autorů. Výstava neutahá, obsahuje vše důležité pro běžného diváka, kterému je pozadí tvorby animovaných filmů zapovězeno. Veselé historky z natáčení, ukázky přímo z tvorby a rozhovory s autory má možnost zhlédnout z promítaného dokumentu přímo v sále.  Výstava není obsáhlá, nejde po povrchu, ale ani nevyčnívá — díky rozumnému přístupu organizátorů, se tak nebudou nudit ani vaše ratolesti.

fimfarum03

Jelikož jem chtěl na výstavu jen okrajově poukázat, nemá smysl zabředávat do hlubších rozborů instalace. Ve spojení s loutkovými workshopy, které probíhají jako doprovodný program si dovolím říct, že je to nejen výborný tip na výstavu, ale důvod proč pobrat pár přátel a neformálně se na chvíli zase pobavit a zkulturnit jinak než v knajpě.  Pár fotografií, které jsem pořídil při návštěve, jsou k vidění v mém profilu na Flickru…