Journeys to Fungalvaz

uvod

Před necelým měsícem se v brněnském klubu Desert uskutečnila hudebně-vizuální projekce s názvem Journeys to Fungalvaz. Tento cizojazyčný název v sobě skrývá kouzlo propojení instrumentální hudby a příběhu, který je ve smyčkách promítaný na plátno. Trochu bych se bránil v použití moderního výrazu VJing, kterou autoři uvádějí. I když se jedná o živé mixování video smyček, obraz zde nemá sekundární roli. Na místě je spíše patřičné srovnávaní k „živému“ soundtracku, tedy doprovodnou hudby k obrazu za pomoci mixování.

kyspersky

Martin E. Kyšperský

Pro mě je to jakési hudební povýšení, kdy hudba dostává s obrazem další rozměr, smysl. U vstupu dostanete informační letáček, který vám přiblíží děj animací (anglické názvy s českým popisem!).  Příběh byl promítán v osmi (8-10 minutových) smyčkách jednotlivých dílů, které popisují příběh Poutníka s flétnou, každý díl přitom funguje jako část dramatického příběhu. Sedm oslovených animátorů, převážně současných nebo bývalých studentů FMK, vytvořilo velmi originálně pojaté vystoupení. Smyčky v reálném čase míchala u stolečku pod pódiem slečna VJ Texa. Celek působil jako experiment, nic to však nemění na jasném faktu — všechno vytvářelo ucelený děj.

hubacek

Tomáš Hubáček a projekce

Do malých prostor klubu se tak vměstnal úctyhodný počet padesáti návštěvníků. Na koncertě vystoupil sólo host Mistr Martin E. Kyšperský (kapela Květy) a hlavní čas vyplnil čtyřčlenný hudební ansámbl + Fungalbox. Režisérovi, hudebníkovi a organizátorovi akce Tomáši Hubáčkovi je poetický projev blízký, přenáší pohádkové prvky do své hudby. A tak na pódiu sledujete výše zmíněný Fungalbox (opravdu box, který svítí a natahuje se za páku), jenž je součástí celého vystoupení a v divákovi neustále vzbuzuje svým blikáním zájem.

Nevím, zdali má projekce stejně poutní charakter jako příběh. Pro další vystoupení bych doporučil lepší prostory, kde je především dýchatelněji. Celá příprava trvala podle organizátorů celý rok, takže by byla rozhodně škoda se uvést rovnou derniérou. VJing byl postavený na smyčkách, které měli trochu obtěžující vlastnost — prolínaly se přes sebe za všech okolností. Takže divák nebyl ušetřen často abstraktním obskurnostem. Bylo příjemné vidět, že se někteří ujali svého úkolu po příběhové linii, která se opakovala, nebo naopak, vytvářeli precizní smyčky v siluetách, které fungovaly v následném prolínání výborně. Je škoda, že se nepodařilo trochu lépe ujednotit a podřídit projev charakteristice projekce. Tím nechci říct, že něco podobného ubíralo na celkovém, veskrze pozitivním dojmu z celé akce.

hubajs2

Animované smyčky

Když jsem narazil na stránkách Zagrebského festivalu Animafest na zmínku o nově připravovaném celovečerním animovaném filmu  Příběhy ze Zázvorové země (Tales from the Gingerland, 90 min., 2d, 3d zpracování), potěšila mě  kladná odezva organizátorů. Tomáš Hubáček je uvedený jako režisér i autor námětu. Produkci pomáhá dělat Pavel Berčík z pražského studia Evolution Films a vizuální stránky se ujal talentovaný výtvarník Petr Filipovič. Synopse příběhu opět naznačuje pohádkový nádech o poutních a vypravěčích. Film má být podle prvních odhadů dokončen v průběhu roku 2012. Tomášovi talent a organizační schopnosti nelze upřít, takže mu nezbývá než popřát hodně síly.